- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| NFPA Size | D08 |
| Response Type | Standard Response |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Spool Control Modification Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Reducer Module | N/A |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | T |
| Design No. | 10 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Options | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid | Double |
| Coil Type Code | F |
| EN Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-3C-E-T-M-FW-B-10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Options Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid Energization Code | None |
| Housing Code | W |
| Manual Override | Plain Override |
| Mechanical Options Code | None |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Actuator Type | Solenoid |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Pressure Code | E |
| Spool Code | 3 |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Mechanical Options | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Rating Code | B |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Indicator Lights | No |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Electrical Connector Code | None |
| Response Type Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Reducer Module Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Weight | 35.0 LB |

