- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Body Material | Ductile Iron |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Pressure Code | E |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options Code | None |
| Housing Code | W |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Manual Override | Plain Override |
| AC/DC | AC |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-E-M-FW-B-10 |
| Reducer Module Code | None |
| Leakage | High Performance |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Rating Code | B |
| No. of Stages | Two Stage |
| EN Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Response Type | Standard Response |
| Performance | High Performance |
| Response Type Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Mechanical Options | None |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Solenoid Energization Code | None |
| Reducer Module | No |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Design No. | 10 |
| Indicator Lights | No |
| Spool Control Modification Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Mechanical Options Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Actuation Identification | Solenoid B |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| NFPA Size | D08 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid | Single |
| Spool Code | 2 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Weight | 35.0 LB |

