- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Response Type Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Mechanical Options Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| No. of Stages | Two Stage |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Leakage | High Performance |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Connector Code | T |
| EN Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Model No. | DG5V-8-H-3C-T-K-M-FTWL-B-10 |
| Spool Code | 3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Mechanical Options | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pilot Drain Code | T |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Reducer Module | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Solenoid Energization Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Type Code | F |
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Manual Override Option Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Design No. | 10 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Performance | High Performance |
| Pilot Pressure Code | None |
| AC/DC | AC |
| Housing Code | W |
| Coil Rating Code | B |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Solenoid | Double |
| Indicator Lights | Yes |
| Weight | 35.0 LB |

