- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Code | W |
| Response Type Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends, Adjust Stroke on Both Ends |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Options | None |
| EN Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Pressure Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Reducer Module Code | None |
| Design No. | 10 |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Type Code | F |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Spool Code | 6 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Connection | No Connector |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-3-T-M-FW-B-10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Spool Control Modification Code | 3 |
| Solenoid | Double |
| Response Type | Standard Response |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Rating Code | B |
| Weight | 35.0 LB |

