- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Performance | Standard Performance |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Leakage | Standard Performance |
| Body Material | Ductile Iron |
| No. of Stages | Two Stage |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Reducer Module | No |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Response Type Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Indicator Lights | No |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Housing Code | W |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Solenoid | Double |
| Valve Type | Standard-Duty |
| EN Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Model No. | DG5V-8-S-2N-2-M-FW-B-10 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options | None |
| Reducer Module Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Manual Override | Plain Override |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Design No. | 10 |
| Spool Code | 2 |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type Code | F |
| Function | 3-Position Detented |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| AC/DC | AC |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Weight | 35.0 LB |

