- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Reducer Module | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| AC/DC | AC |
| Design No. | 10 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| EN Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | S |
| Solenoid Energization Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Manual Override Option Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Spool Control Modification Code | None |
| Housing Code | W |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Response Type Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Mechanical Options | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 75 psi |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Ports Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Options | None |
| Indicator Lights | No |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type Code | F |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid | Double |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Code | 2 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-S-M-FW-B-10 |
| NFPA Size | D08 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Seal Material | Buna-N |
| Weight | 35.0 LB |

