- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Crossover | All Ports Blocked |
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pilot Pressure Code | E |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Reducer Module Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-X-E-M-FTWL-B-10 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Type Code | F |
| Spool Control Modification Code | None |
| Response Type | Fast Response |
| AC/DC | AC |
| Seal Material | Buna-N |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| EN Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Response Type Code | X |
| Design No. | 10 |
| Pilot Drain Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Spool Code | 2 |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Gauge Ports Code | None |
| Housing Code | W |
| Solenoid Energization Code | None |
| Solenoid | Double |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Manual Override | Plain Override |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Indicator Lights | Yes |
| Mechanical Options | None |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Reducer Module | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override Option Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Weight | 35.0 LB |

