- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Electrical Options | None |
| Reducer Module | N/A |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Solenoid | Single |
| Electrical Options Code | None |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Flow Direction Code | 4 |
| AC/DC | AC |
| Mechanical Options | None |
| Response Type | Standard Response |
| Model No. | DG4S4-012A-U-C-60 |
| NFPA Size | D05 |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Spool Code | 2 |
| Mechanical Options Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Operation | Solenoid Operated |
| Rated Flow [Max] | 25 gal/min |
| Overrides | No Overrides |
| Pilot/Drain | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Coil Rating Code | C |
| Design No. | 60 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | U |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Actuator Type | Solenoid |
| Seal Material | Buna-N |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Indicator Lights | No |
| Weight | 10.0 LB |

