- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Manual Override Option Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Drain Code | T |
| Reducer Module Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Operation | Pilot Operated |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Design No. | 10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Performance | High Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Pressure Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Control Modification Code | None |
| Watt Rating | 30 W |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid | Double |
| AC/DC | DC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Housing Code | None |
| Electrical Options | None |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Coil Type Code | U |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Indicator Lights | No |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-T-M-U-H-10 |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module | No |
| Coil Rating Code | H |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Solenoid Energization Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| EN Code | None |
| Response Type Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Electrical Connector Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

