- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Response Type Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Rating Code | B |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Manual Override Option Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Electrical Connector Code | None |
| Indicator Lights | No |
| EN Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-8C-E-T-VM-U-B-10 |
| Electrical Options Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Design No. | 10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Actuator Type | Solenoid |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| No. of Stages | Two Stage |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Spool Control Modification Code | None |
| Spool Code | 8 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Solenoid | Double |
| Body Material | Ductile Iron |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Solenoid Energization Code | V |
| AC/DC | AC |
| Electrical Options | None |
| Leakage | High Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Response Type | Standard Response |
| Mechanical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Pressure Code | E |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Pilot Drain Code | T |
| Coil Type Code | U |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| NFPA Size | D08 |
| Performance | High Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Mechanical Options Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Housing Code | None |
| Reducer Module | No |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Weight | 35.0 LB |

