- PVM131 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE D, 4 Bolt w/6 in Pilot
- 57 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Spline Description | N/A |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE C, 2/4 Bolt, 14 Tooth Spline |
| Port Type | Flange Ports |
| Shaft Length | 2.625 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Flow Compensator Setting | None |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 152 hp |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Manufacturer Part No. | PVM131ER13JS02AAA2800000EA0A |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Displacement (in³/rev) | 8 |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Flow @ RPM | 31 gpm @ 1000 rpm, 37 gpm @ 1200 rpm, 47 gpm @ 1500 rpm, 57 gpm @ 1800 rpm |
| Series | PVM131 |
| Model No. | PVM131ER13JS02AAA2800000EA0A |
| Mounting Flange | SAE D, 4 Bolt |
| Pilot Diameter | 6 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Key | 7/16 in |
| Shaft Description | SAE D |
| Port Location | Side Port |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Weight | 145.0 LB |

