- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 3/4 in Keyed Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Outlet Port | 1.0625-12 UN-2B SAE O-Ring |
| Rotation | Right |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER02AE01AAA28000000A0A |
| Inlet Port | 1.625-12 UN-2B SAE O-Ring |
| Shaft Length | 1.26 in |
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Shaft Description | SAE 19-1 |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Model No. | PVM018ER02AE01AAA28000000A0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| Flow Compensator Setting | None |
| Port Location | End |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Spline Description | N/A |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | PVM018 |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Port Type | Tube Ports, SAE Threaded Ports |
| Mounting Flange | SAE A, 2-Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Key | 3/16 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Weight | 17.2 LB |

