- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Crossover | Closed Center All Ports |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Manual Override | Plain Override |
| Response Type Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| NFPA Size | D08 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pilot Pressure Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| No. of Stages | Two Stage |
| Manual Override Option Code | None |
| Design No. | 10 |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Performance | Standard Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Indicator Lights | Yes |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Model No. | DG5V-8-S-52C-T-M-FTWL-B-10 |
| Center Position | Closed Center, Regen Solenoid A |
| Port Restrictor Plugs | None |
| EN Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Reducer Module | No |
| AC/DC | AC |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options | None |
| Coil Type Code | F |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Spool Code | 52 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Standard Response |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Housing Code | W |
| Solenoid | Double |
| Electrical Connector Code | T |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pilot Drain Code | T |
| Gauge Ports Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Control Modification Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Weight | 35.0 LB |

