- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Response Type Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Code | 2 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Indicator Lights | No |
| Operation | Pilot Operated |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Housing Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Manual Override | Plain Override |
| Reducer Module | N/A |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Pressure Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Manual Override Option Code | None |
| Design No. | 10 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Solenoid Energization Code | None |
| AC/DC | AC |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Coil Rating Code | B |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2A-2-M-U-B-10 |
| Electrical Connector Code | None |
| Coil Type Code | U |
| EN Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Electrical Options | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Solenoid | Single |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

