- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Reducer Module | No |
| Crossover | All Ports Blocked, or P & B Blocked, A to T |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Body Material | Ductile Iron |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Performance | High Performance |
| Operation | Pilot Operated |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Leakage | High Performance |
| Pilot Drain Code | T |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Mechanical Options | None |
| Solenoid | Double |
| Pilot Pressure Code | None |
| Spool Code | 3 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Model No. | DG5V-8-H-3C-T-M-U-H-10 |
| Indicator Lights | No |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Watt Rating | 30 W |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Electrical Options Code | None |
| Housing Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| EN Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Center Position | P & B Blocked, A to T |
| Manual Override | Plain Override |
| Design No. | 10 |
| Electrical Connector Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Solenoid Energization Code | None |
| Response Type Code | None |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Type Code | U |
| AC/DC | DC |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Coil Rating Code | H |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Weight | 35.0 LB |

