- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| AC/DC | AC |
| Electrical Options | None |
| Function | 2-Position Spring Offset |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Operation | Pilot Operated |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Housing Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Electrical Connector Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Crossover | All Ports Open |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| NFPA Size | D08 |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Center Position | All Ports Open |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Ports Code | None |
| Design No. | 10 |
| Coil Rating Code | B |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Spool Code | 0 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| EN Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Model No. | DG5V-8-S-0A-M-U-B-10 |
| Solenoid | Single |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Weight | 35.0 LB |

