- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Connector Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Coil Type Code | U |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module | No |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Performance | Standard Performance |
| Gauge Ports Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Options | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| No. of Stages | Two Stage |
| NFPA Size | D08 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Mechanical Options Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Spool Code | 2 |
| Housing Code | None |
| Design No. | 10 |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Reducer Module Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Coil Rating Code | B |
| Indicator Lights | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-2-M-U-B-10 |
| EN Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Manual Override | Plain Override |
| AC/DC | AC |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Solenoid | Double |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Response Type Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

