- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Mechanical Options | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| No. of Stages | Two Stage |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Solenoid | Double |
| Indicator Lights | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Gauge Ports Code | None |
| EN Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| NFPA Size | D08 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Performance | High Performance |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Response Type Code | None |
| Leakage | Standard Performance |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-M-U-H-10 |
| Electrical Options | None |
| Body Material | Gray Iron |
| AC/DC | DC |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Housing Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Reducer Module | No |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Pressure Code | None |
| Watt Rating | 30 W |
| Pilot Drain Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Design No. | 10 |
| Mechanical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Rating Code | H |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 40.0 LB |

