- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Reducer Module Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Design No. | 10 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Electrical Connector Code | T |
| Performance | Standard Performance |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Response Type Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Pilot Pressure Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Port Check Valve Pressure | 5 psi |
| Actuator Type | Solenoid |
| Manual Override Option Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Reducer Module | No |
| Coil Rating Code | B |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Leakage | Standard Performance |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Options Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Spool Control Modification Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Operation | Pilot Operated |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure Port Check Valve Code | K |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| AC/DC | AC |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid Energization Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Housing Code | W |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Crossover | All Ports Blocked |
| No. of Stages | Two Stage |
| EN Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Coil Type Code | F |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pilot Drain Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-K-M-FTWL-B-10 |
| Indicator Lights | Yes |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid | Double |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Weight | 35.0 LB |

