- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Code | 4 |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| AC/DC | AC |
| NFPA Size | D08 |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid | Double |
| Pilot Pressure Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Options Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Fast Response |
| Leakage | Standard Performance |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Electrical Connector Code | T |
| Housing Code | W |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| No. of Stages | Two Stage |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Coil Type Code | F |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Center Position | Tandem P to T |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Response Type Code | X |
| Electrical Options | None |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Coil Rating Code | B |
| Port Restrictor Plugs | None |
| EN Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Solenoid Energization Code | V |
| Mechanical Options | None |
| Reducer Module | No |
| Actuator Type | Solenoid |
| Gauge Ports Code | None |
| Design No. | 10 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Indicator Lights | Yes |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Control Modification Code | None |
| Performance | Standard Performance |
| Mechanical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Model No. | DG5V-8-S-4C-X-VM-FTWL-B-10 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Weight | 35.0 LB |

