- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| AC/DC | AC |
| Design No. | 10 |
| Indicator Lights | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Code | 8 |
| Manual Override | Plain Override |
| Body Material | Gray Iron |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Response Type Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Manual Override Option Code | None |
| Reducer Module | No |
| Crossover | All Ports Open, Restricted |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Drain Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Model No. | DG5V-8-H-8C-VM-U-B-10 |
| Mechanical Options | None |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Solenoid | Double |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Performance | High Performance |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| No. of Stages | Two Stage |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Operation | Pilot Operated |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Coil Rating Code | B |
| Electrical Connection | No Connector |
| Solenoid Energization Code | V |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Leakage | Standard Performance |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Housing Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Coil Type Code | U |
| Center Position | P to T, A & B Blocked |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| EN Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Weight | 35.0 LB |

