- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Tank Port Rating | 5000 |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Coil Rating Code | D |
| Solenoid Energization Code | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Coil Type Code | U |
| Response Type Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Gauge Ports Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Response Type | Standard Response |
| Actuator Type | Solenoid |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Reducer Module | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Housing Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Solenoid | Double |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Electrical Options Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Electrical Connection | No Connector |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| AC/DC | AC |
| Design No. | 10 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Operation | Pilot Operated |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| EN Code | None |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-M-U-D-10 |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Reducer Module Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

