- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| AC/DC | AC |
| Spool Control Modification Code | None |
| Housing Code | W |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pilot Drain Code | T |
| Mechanical Options Code | None |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| EN Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Manual Override | Plain Override |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Gauge Ports Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuator Type | Solenoid |
| Electrical Options | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Connector Code | T |
| Coil Type Code | F |
| NFPA Size | D08 |
| Solenoid | Double |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Pressure Code | None |
| Spool Code | 31 |
| Mechanical Options | None |
| Coil Rating Code | B |
| Reducer Module Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Reducer Module | N/A |
| Model No. | DG5V-8-S-31C-T-M-FTWL-B-10 |
| Electrical Options Code | None |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Center Position | P & A Blocked, B to T |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Response Type Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Design No. | 10 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Indicator Lights | Yes |
| Weight | 35.0 LB |

