- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Pilot Pressure Code | None |
| Solenoid | Double |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Ports Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Function | 3-Position Detented |
| Pilot Drain Code | T |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Rating Code | B |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Indicator Lights | No |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Design No. | 10 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Housing Code | None |
| Coil Type Code | U |
| Response Type | Standard Response |
| Model No. | DG5V-8-H-2N-2-T-M-U-B-10 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Response Type Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Manual Override | Plain Override |
| Reducer Module Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| AC/DC | AC |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Connector Code | None |
| EN Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Electrical Options | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Weight | 35.0 LB |

