- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pilot Valve Type Code | H |
| AC/DC | AC |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type | Standard Response |
| Pilot Drain Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Solenoid | Double |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Coil Type Code | U |
| Gauge Ports Code | None |
| EN Code | None |
| Performance | High Performance |
| Spool Control Modification Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Electrical Options Code | None |
| Mechanical Options | None |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-M-U-B-10 |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Response Type Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pilot Pressure Code | None |
| Housing Code | None |
| Spool Code | 6 |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Operation | Pilot Operated |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Leakage | Standard Performance |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Reducer Module Code | None |
| Reducer Module | No |
| No. of Stages | Two Stage |
| Electrical Connection | No Connector |
| Manual Override | Plain Override |
| Spool Center Condition | A Port and Double Offset sensing switch on B Port |
| Fluid Cleanliness | 20/18/15 micron |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Options | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Mechanical Options Code | None |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Electrical Connector Code | None |
| Design No. | 10 |
| Indicator Lights | No |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Solenoid Energization Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

