- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Coil Type Code | U |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Connector Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Pressure Code | None |
| AC/DC | AC |
| Spool Code | 2 |
| Pilot Drain Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Mechanical Options | Adjust Stroke on Both Ends |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Control Modification Code | 1 |
| Gauge Ports Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Mechanical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| EN Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Reducer Module | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Model No. | DG5V-8-S-2C-1-M-U-B-10 |
| Coil Rating Code | B |
| Manual Override Option Code | None |
| Housing Code | None |
| Response Type Code | None |
| Solenoid | Double |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Solenoid Energization Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Design No. | 10 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| NFPA Size | D08 |
| Response Type | Standard Response |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

