- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Connector Code | T |
| Spool Control Modification Code | None |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Coil Type Code | F |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| AC/DC | AC |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Pilot Operated |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Response Type Code | None |
| Pilot Drain Code | T |
| Coil Rating Code | B |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Mechanical Options Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Performance | High Performance |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/Internal Drain |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Response Type | Standard Response |
| Gauge Ports Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Model No. | DG5V-8-H-33C-T-M-FTWL-B-10 |
| NFPA Size | D08 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Indicator Lights | Yes |
| Leakage | High Performance |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Solenoid | Double |
| Mechanical Options | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Options | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Code | 33 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| No. of Stages | Two Stage |
| Manual Override | Plain Override |
| Reducer Module | No |
| Body Material | Ductile Iron |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Housing Code | W |
| EN Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Design No. | 10 |
| Pilot Pressure Code | None |
| Reducer Module Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

