- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mechanical Options | None |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Electrical Connector Code | T |
| Housing Code | W |
| Electrical Options | None |
| AC/DC | AC |
| Spool Code | 6 |
| Reducer Module Code | None |
| Response Type | Fast Response |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Mechanical Options Code | None |
| NFPA Size | D08 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Model No. | DG5V-8-S-6C-X-M-FTWL-B-10 |
| Gauge Ports Code | None |
| Reducer Module | N/A |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Design No. | 10 |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pilot Drain Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Coil Rating Code | B |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Electrical Options Code | None |
| Solenoid | Double |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| EN Code | None |
| Response Type Code | X |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Solenoid Energization Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Pilot Pressure Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Weight | 35.0 LB |

