- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 5/8 in Keyed Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| Flow Compensator Setting | 11 Bar |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Series | PVM018 |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Shaft Length | 0.94 in |
| Pressure Compensator Setting | 280 Bar |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Model No. | PVM018ER01AE01AAB28110000A0A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Shaft Description | SAE A |
| Key | 5/32 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Spline Description | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER01AE01AAB28110000A0A |
| Port Location | End Port |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Port Type | Tube Ports |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Weight | 33.0 LB |

