- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/4 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
- Low 4% pressure ripple
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Shaft Description | SAE C |
| Seal Material | Buna-N |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Series | PVM098 |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER09GS02AAA0700000AA0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Model No. | PVM098ER09GS02AAA0700000AA0A |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Key | 5/16 in |
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Port Type | Flange Ports |
| GPM @ Speed | 45 gpm @ 1800 rpm |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Mounting Flange | SAE C, 4 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Shaft Length | 1.89 in |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Flow Compensator Setting | None |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Spline Description | N/A |
| Weight | 121.0 LB |

