- PVM098 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 1/2 in Keyed Shaft
- SAE C, 4 Bolt w/5 in Pilot
- 45 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Flow @ RPM | 24.3 gpm @ 1000 rpm, 29.6 gpm @ 1200 rpm, 37 gpm @ 1500 rpm, 45 gpm @ 1800 rpm |
| Pressure Compensator Setting | 230 Bar |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Inlet Port | 2.5 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Family Name | PVM Series Industrial Piston Pump |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Pilot Diameter | 5 in |
| Shaft Description | SAE C-C |
| Key | 3/8 in |
| Rotation | Right |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Auxiliary Mounting Pad | SAE A, 2 Bolt, 9 Tooth Spline |
| Manufacturer Part No. | PVM098ER10GS02AAA2300000AA0A |
| Spline Description | N/A |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Series | PVM098 |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Shaft Length | 2.13 in |
| Control Type | Pressure Compensator |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Mounting Flange | SAE C, 4-Bolt |
| Port Type | Flange Ports |
| Port Location | Side |
| Model No. | PVM098ER10GS02AAA2300000AA0A |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 118 hp |
| Seal Material | Buna-N |
| Outlet Port | 1 in SAE 4-Bolt Flange (Code 61) |
| Flow Compensator Setting | None |
| Displacement (in³/rev) | 6 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/8 in |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Weight | 121.0 LB |

