- PVM050 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 0.86 in 13 Tooth Splined Shaft
- SAE B, 2 Bolt w/4 in Pilot
- 23 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Series | PVM050 |
| Mounting Flange | SAE B, 2 Bolt |
| Manufacturer Part No. | PVM050ER07CS02AAA07000000A0A |
| Inlet Port | 2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Type | 13 Tooth Splined |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Displacement (in³/rev) | 3.05 |
| Pilot Diameter | 4 in |
| GPM @ Speed | 23 gpm @ 1800 rpm |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Outlet Port | 1 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Shaft Length | 33 mm |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Details | 13T-16/32 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Bolt Circle Dia. | 5 3/4 in |
| Key | N/A |
| Shaft Description | SAE B |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Type | Flange Ports |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Spline Description | 16/32 |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 47 hp |
| Model No. | PVM050ER07CS02AAA07000000A0A |
| Flow @ RPM | 13 gpm @ 1000 rpm, 16 gpm @ 1200 rpm, 20 gpm @ 1500 rpm, 23 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Dia. | 0.86 in |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Flow Compensator Setting | None |
| Weight | 79.0 LB |

