- PVM018 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 3/4 in Keyed Shaft
- SAE A, 2 Bolt w/3 1/4 in Pilot
- 8.2 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Material conveyors
- Metal shears
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
- Automotive transfer lines
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 4 3/16 in |
| Operating Pressure [Max] | 5000 psi |
| Paint | Standard Blue Paint |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 22 hp |
| Shaft Description | SAE 19-1 |
| GPM @ Speed | 8.2 gpm @ 1750 rpm |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow @ RPM | 4.5 gpm @ 1000 rpm, 5.5 gpm @ 1200 rpm, 7 gpm @ 1500 rpm, 8.2 gpm @ 1800 rpm |
| Key | 3/16 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Series | PVM018 |
| Inlet Port | SAE-20 |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Shaft Length | 0.94 in |
| Flow Compensator Setting | 20 Bar |
| Pressure Compensator Setting | 250 Bar |
| Displacement (in³/rev) | 1.1 |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Location | End Port |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator w/Bleed Orifice |
| Port Type | Tube Ports |
| Manufacturer Part No. | PVM018ER02AE01AAB25200000A0A |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Pilot Diameter | 3.25 in |
| Model No. | PVM018ER02AE01AAB25200000A0A |
| Spline Description | N/A |
| Outlet Port | SAE-12 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Weight | 33.0 LB |

