- PVM141 Series Industrial Axial Piston Pump
- CW Rotation
- 1 3/4 in Keyed Shaft
- SAE D, 4 Bolt w/6 in Pilot
- 63 gal/min @ 1800 rpm
description
- Open circuit, axial piston designs that feature a saddle-type yoke with steel-backed polymer bearings. The stiff yoke reduces deflection and allows even loading of bearings, improving life. A single control piston reduces loading on the yoke, resulting in reduced pump size that allows installation in tighter locations. Capable of operating with many types of hydraulic fluids used in industrial and mobile systems. High water content and phosphate ester fluids can be accommodated, in addition to the typical petroleum-based and synthetic fluids.
applications
- Metal shears
- Material conveyors
- Automotive transfer lines
- Process industry machines
- Flight simulators
- Entertainment rides
- Tube forming and bending
- Blow molding machines
- Metal die casters
features
- Compact design
- Inlet and outlet gauge ports and adjustable maximum displacement stops
- Low 4% pressure ripple
- Long pump life
- Quiet pump operation
- Reduced maintenance
- Design promotes leak-free system
| Outlet Port | 1 1/4 in 4-Bolt Flange/Code 62 |
| Manufacturer Part No. | PVM141ER13JS02AAA07000000A0A |
| RPM [Max] | 1800 rpm |
| Spline Description | N/A |
| Origin | Axial Piston Pumps |
| Model No. | PVM141ER13JS02AAA07000000A0A |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| GPM @ Speed | 63 gpm @ 1800 rpm |
| Control Type | Pressure Compensator |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Seal Material | Buna-N |
| Port Location | Side Port |
| Paint | Standard Blue Paint |
| Pressure Compensator Setting | 70 Bar |
| Pump Type | Open Circuit Axial |
| Flow Compensator Setting | None |
| Shaft Length | 2 5/8 in |
| Pilot Diameter | 6 in |
| Auxiliary Mounting Pad | Single Pump, Non-Thru-Drive |
| Key | 7/16 in |
| HP @ 1,800 rpm [Max] | 126 hp |
| Displacement (in³/rev) | 8.6 |
| Inlet Port | 2 1/2 in 4-Bolt Flange/Code 61 |
| Operating Pressure [Max] | 4000 psi |
| Bolt Circle Dia. | 9 in |
| Shaft Type | Straight Keyed |
| Port Type | Flange Ports |
| Flow @ RPM | 35 gpm @ 1000 rpm, 42 gpm @ 1200 rpm, 53 gpm @ 1500 rpm, 63 gpm @ 1800 rpm |
| Mounting Flange | SAE D, 4 Bolt |
| Series | PVM141 |
| Special Features | Adjustable Maximum Displacement Stop & Single Shaft Seal |
| Valve Plate | Electric Motor Speeds |
| Shaft Description | SAE D |
| Weight | 145.0 LB |

