- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Flow @ RPM | 9 gpm @ 1200 rpm |
| Pump Series | V20 |
| Mounting | Flange Mount |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Rate | 9 gal/min @ 1200 rpm |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Inlet Port Code | P |
| Port Type | NPT |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Configuration | Single |
| Design No. | 11 |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Displacement (in³/rev) | 1.8 |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Model No. | V20 1P9P 1C11 |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Port Size | 1 1/4 |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Weight | 16.65 LB |

