- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Configuration | Single |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Flow Rate | 6 gal/min @ 1200 rpm |
| Flow @ RPM | 6 gpm @ 1200 rpm |
| Mounting | Flange Mount |
| Pressure Port Code | P |
| Port Type | NPT |
| Inlet Port Code | P |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Port Size | 1 1/4 |
| Pump Series | V20 |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Model No. | V20 1P6P 1C11 |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Displacement (in³/rev) | 1.2 |
| Design No. | 11 |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Weight | 15.65 LB |

