- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V20 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow @ RPM | 12 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure Port Code | P |
| Design No. | 11 |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Shaft Length | 2.66 in |
| Mounting | Flange Mount |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Flow Rate | 12 gal/min @ 1200 rpm |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Pressure Port | 3/4 in NPT |
| Port Size | 1 1/4 |
| GPM @ Speed | 18 gpm @ 1800 rpm |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Model No. | V20 1P12P 1C11 |
| Pump Series | V20 |
| Configuration | Single |
| Inlet Port Code | P |
| Port Type | NPT |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Pressure [Max] | 2200 psi |
| Displacement (in³/rev) | 2.4 |
| Weight | 18.05 LB |

