- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Setting | 3000 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Style | Poppet |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-I-0-36/30 |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Cracking Pressure [Max] | 3600 psi |
| Pressure [Max] | 3600 psi |
| Model No. | RV3-10-I-0-36/30 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Operation | Direct Acting |
| Cracking Pressure [Min] | 600 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Series | RV3-10 |
| Body Type | 10 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Adjustment Type | Internal |
| Weight | 0.48 LB |

