- 5 gal Container Size
- Aerosol Container
description
- WD-40 Multi-Use Product lubricates moving parts such as hinges, wheels, rollers, chains and gears. It protects against rust and corrosion on items like tools and sporting equipment. It penetrates to free stuck corroded parts like nuts, bolts, valves and locks. It quickly removes adhesives, corrosion and paint. It displaces moisture to restore water flooded equipment such as engines, spark plugs and power tools.
features
- Ideal for soaking and dipping
- Heavy-duty industrial size
- Thousands of uses
- 50-state VOC compliant
| Temperature Range [Max] | 300 °F |
| VOC Content | 24.5 % |
| Coverage | 600 to 1000 ft sq/gal |
| Specific Gravity @ 77 °F | 0.81 |
| Odor | Characteristic |
| Solubility Description | Insoluble |
| Appearance | Liquid |
| Lower Flammability Limit | 0.6% |
| Percent Volatile | 70 to 75 % by Weight |
| Pour Point | -81 °F |
| KB Value | 25 |
| Vapor Pressure | 1 psi @ 100 °F (ASTM D323) |
| Vapor Density | >1 |
| Wet Film Thickness | 0.002 in |
| Color | Light Amber |
| Container Type | Aerosol |
| Temperature Range [Min] | -60 °F |
| Upper Flammability Limit | 8% |
| Container Size | 5 gal |
| Kinematic Viscosity | 2.8 cSt @ 100 °F |
| Dielectric Strength | 38,000 V/0.1 in |
| Freeze/Pour Point | <-81 °F |
| Flash Point | 138 °F (TCC) |
| Weight | 40.0 LB |
| EAN or UPC | 79567490128 |

