- AC Motor
- Farm Duty Motor Application
- 1.5 to 3 hp
- 3600 rpm
- Three Phase
| Phase | Three Phase |
| Full Load Efficiency | 81.7 % |
| Enclosure | TEAO |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Efficiency Group | Epact Efficient |
| RPM | 3600 rpm |
| C Dimension | 12.795 in |
| Frame | 143/5TZ |
| Mounting | Foot Mounted |
| Input Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 230/460 |
| Motor Application | Farm Duty |
| Service Factor | 1 |
| Enclosure Designation | TEAO - Totally Enclosed, Air Over |
| Hz | 60 Hz |
| Full Load Amps | 3.8 |
| Weight | 39.0 LB |
| EAN or UPC | 79092657228692 |

