- Duplex Set
- 20 mm ID x 47 mm OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 750 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Should not be used in place of standard angular contact spindle bearings.
| Contact Angle | 65° |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Cage Material | Phenolic |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Amount | 750 lbf |
| Material | Steel |
| Housing Shoulder Diameter | 1.52 in |
| O.D. | 47 mm |
| Drag Torque of Preloaded Set | 2 lb/in |
| Bearing Arrangement | Universal |
| I.D. | 20 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Axial Spring Constant | 5 lb/in |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. of Balls | 15 |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| No. in Set | Duplex Set |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Preload Level | Heavy |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Width of Set | 1 1/4 in |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Dynamic Thrust Capacity | 3300 lb |
| Enclosure | Open |
| Weight | 595.24 LB |
| EAN or UPC | 4054364935580 |

