- Duplex Set
- 20 mm ID x 47 mm OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 750 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Should not be used in place of standard angular contact spindle bearings.
| O.D. Type | Straight |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| I.D. | 20 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Contact Angle | 65° |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| No. of Balls | 15 |
| Preload Amount | 750 lbf |
| Enclosure | Open |
| Housing Shoulder Diameter | 1.52 in |
| Dynamic Thrust Capacity | 3300 lb |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Width of Set | 1 1/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Duplex Set |
| Axial Spring Constant | 5 lb/in |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| O.D. | 47 mm |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Cage Material | Phenolic |
| Drag Torque of Preloaded Set | 2 lb/in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Preload Level | Heavy |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Material | Steel |
| Weight | 595.24 LB |
| EAN or UPC | 4054364935580 |

