- Duplex Set
- 0.9385" ID x 2.4409" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,000 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Width of Set | 1 1/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Duplex Set |
| O.D. | 2.44094 in |
| Preload Level | Heavy |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Preload Amount | 1000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Drag Torque of Preloaded Set | 2.8 lb/in |
| No. of Balls | 21 |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Axial Spring Constant | 6.6 lb/in |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Phenolic |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 65° |
| Dynamic Thrust Capacity | 3850 lb |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| I.D. | 0.9385 in |
| Housing Shoulder Diameter | 2.13 in |
| Weight | 1140.65 LB |
| EAN or UPC | 4054364935610 |

