- Duplex Set
- 0.9385" ID x 2.4409" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,000 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Width of Set | 1 1/4 in |
| Drag Torque of Preloaded Set | 2.8 lb/in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Axial Spring Constant | 6.6 lb/in |
| Preload Level | Heavy |
| Housing Shoulder Diameter | 2.13 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| I.D. | 0.9385 in |
| No. in Set | Duplex Set |
| Cage Material | Phenolic |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Preload Amount | 1000 lbf |
| Contact Angle | 65° |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| No. of Balls | 21 |
| O.D. | 2.44094 in |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Dynamic Thrust Capacity | 3850 lb |
| Weight | 1140.65 LB |
| EAN or UPC | 4054364935610 |

