- Quadruplex Set
- 0.9385" ID x 2.4409" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,000 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Thrust Capacity | 6700 lb |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Phenolic |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| No. of Balls | 21 |
| Preload Amount | 1000 lbf |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Drag Torque of Preloaded Set | 5.6 lb/in |
| No. in Set | Quadruplex Set |
| Axial Spring Constant | 13.2 lb/in |
| Width of Set | 2 1/2 in |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Limiting Speed - Oil | 1200 rpm |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| O.D. | 2.44094 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| I.D. | 0.9385 in |
| Preload Level | Heavy |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Housing Shoulder Diameter | 2.13 in |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 65° |
| Weight | 2281.31 LB |
| EAN or UPC | 4054364935597 |

