- Quadruplex Set
- 0.9385" ID x 2.4409" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,000 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Drag Torque of Preloaded Set | 5.6 lb/in |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| No. in Set | Quadruplex Set |
| Material | Steel |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Limiting Speed - Oil | 1200 rpm |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 0.9385 in |
| Preload Level | Heavy |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Preload Amount | 1000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Thrust Capacity | 6700 lb |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Width of Set | 2 1/2 in |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Housing Shoulder Diameter | 2.13 in |
| Cage Material | Phenolic |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Contact Angle | 65° |
| O.D. | 2.44094 in |
| Axial Spring Constant | 13.2 lb/in |
| No. of Balls | 21 |
| Weight | 2281.31 LB |
| EAN or UPC | 4054364935597 |

