- Duplex Set
- 1 3/4" ID x 3" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,500 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Never use on cheater bars
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Drag Torque of Preloaded Set | 4.5 lb/in |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Housing Shoulder Diameter | 2.68 in |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Preload Level | Heavy |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| No. in Set | Duplex Set |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 3 in |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Phenolic |
| No. of Balls | 26 |
| I.D. | 1 3/4 in |
| Contact Angle | 65° |
| Preload Amount | 1500 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Axial Spring Constant | 9.1 lb/in |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Limiting Speed - Oil | 1400 rpm |
| Dynamic Thrust Capacity | 4100 lb |
| Width of Set | 1 1/4 in |
| Weight | 1289.68 LB |
| EAN or UPC | 4054364935672 |

