- Duplex Set
- 1 3/4" ID x 3" OD x 5/8" Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- 1,500 lb Preload
description
- Series L nonseparable angular contact bearings have cutaway shoulders on both the inner and outer rings. They can support very high thrust loads in one direction or combinations of radial and thrust loads, but not radial loading alone. They are designed to provide machine tool drive systems with extreme axial rigidity, low drag torque and minimal lateral runout.
applications
- NC machine tools
- Ball screw supports
- Tool frames
- Cross slides
- X-Y table positioners
- Transfer tables
caution
- Never use on cheater bars
| Cage Material | Phenolic |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Dynamic Thrust Capacity | 4100 lb |
| Preload Amount | 1500 lbf |
| Drag Torque of Preloaded Set | 4.5 lb/in |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| Width of Set | 1 1/4 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 1400 rpm |
| Contact Angle | 65° |
| No. of Balls | 26 |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 1 3/4 in |
| O.D. | 3 in |
| Material | Steel |
| Preload Level | Heavy |
| Housing Shoulder Diameter | 2.68 in |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Ball Dia. | 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Axial Spring Constant | 9.1 lb/in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Duplex Set |
| Weight | 1289.68 LB |
| EAN or UPC | 4054364935672 |

