- .94" Center Distance
- 20:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Bottom Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Family Name | Std Unit |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 2 3/4 in x 2 3/4 in |
| Output Torque @ RPM | 43 in lb @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Assembly Code | J |
| Fan Cooled | No |
| Box Length | 2 3/4 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Output Configuration | Left Output |
| Torque Out @ 1750 rpm | 43 in lb |
| Motor Application | General Purpose |
| Input HP @ RPM | 0.17 hp @ 1750 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Frame | N/A |
| Max. Thrust Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Worm Position | Bottom |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Ratio | 20:1 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Center Distance | 0.94 in |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| HP @ RPM | 0.1666667 hp @ 1800 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Use With | 309 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Box Width | 2 3/4 in |
| Box Height | 3 15/32 in |
| Installed Options | Horizontal Base |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Base to Centerline of Input Shaft | 1 9/16 in |
| Bolt Center | 2 3/4" x 2 3/4" |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455210 |

