- .94" Center Distance
- 20:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Bottom Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Input Configuration | Shaft Input |
| Max. Overhung Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Installed Options | Horizontal Base |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Torque Out @ 1750 rpm | 43 in lb |
| Fan Cooled | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 1 9/16 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Frame | N/A |
| Shaft Assembly Code | J |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 2 3/4 in x 2 3/4 in |
| Box Length | 2 3/4 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/2 in |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Box Height | 3 15/32 in |
| Use With | 309 |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Center Distance | 0.94 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Box Width | 2 3/4 in |
| Input HP @ RPM | 0.17 hp @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Washdown Duty | No |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Motor Application | General Purpose |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Worm Position | Bottom |
| HP @ RPM | 0.1666667 hp @ 1800 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Ratio | 20:1 |
| Family Name | Std Unit |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Output Torque @ RPM | 43 in lb @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Bolt Center | 2 3/4" x 2 3/4" |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455210 |

